Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co nás dělí od zvířat?

Měli by mít opi stejná lidská práva? Může duše vzniknout evolucí? A když umělá inteligence získá vědomí – popírá to Boha?

 Nedávno jsem poslouchala vynikající přednášku P. Mgr. Orka Váchy PhD na téma společenství obětí. Bylo to pojednání o roli genů v lidském chování a rozhodování a především odsouzení alibismu. V návalu inspirace bych se ráda podělila o zamyšlení. Obvláště i proto, že technologie se dnes vyvíjí rychleji než kdy dřív a když čtu o nejnovějších pokrocích vědy a technologie, působí to na mě často téměř jako začátek éry sci-fi.

Dnes už pravděpodobně není mnoho pochyb o tom, že lidé jsou výsledkem evoluce a výroky typu „tak děti, mám za úkol naučit vás teorii evoluce. Já si například myslím, že evoluce je pěkná hovadina, ale stejně ji musím učit,” naštěstí slýcháme už jen z úst bývalého pana Garrisona v South Parku. Už ne tolik známé je, že ani Církev v dnešní době evoluci rozhodně nepopírá. Přesto vztah vědy a víry je často všeobecně chápán jako spíš protikladný. Pomineme-li snahu řady lidí vykládat Bibli doslovně jako vědecké dílo, což je základní mis interpretace, velice často se setkávám s argumentem, že existence Boha prostě není příliš vědecká. Což je vlastně pravda, Boha vědecky nikdo nedokázal ani nevyvrátil. A tady jsem narazila na docela zajímavý paradox.

Při studování zvířecí říše jsme svědky často až fascinující podobnosti. Opice schopné používat nástroje, komunikující mezi sebou, gorily se dokonce dokážou naučit znakovou řeč a lhát jako když tiskne. Gorilí samci mají harém a rodovou hierarchii, bonobové jako správní hipíci mezi opičkami všechny spory řeší hromadným sexem. Šimpanzi se sadisticky mučí. Zdá se, že základní rysy lidské povahy nejsou zdaleka tak originální, jak bychom si mohli myslet. Přestože okouzleni, pohled na naše nejbližší 'příbuzné' nás často nechává poněkud zaraženými. Když ne komunikace a sociální život, co nás tedy vlastně dělá lidmi? Schopnost milovat? Vždyť miluje i pes. Schopnost myslet? Opice si dokážou sestavit plán a dodržet ho. Schopnost si pomáhat? Jenomže ani to ne, jsou popsány mnohé případy altruistického chování v říši zvířat, například je znám druh netopýrů, kde se jednotliví příslušníci vzájemně krmí, aby nikdo neměl hlad. Dalo by se říct, že by to mohl být jednoduše pud řídící zachování druhu, jelikož je dokázáno, že altruismus se dlouhodobě vyplácí. Na první pohled by se mohlo zdát, že tentýž argument se může použít i u lidí. Nicméně na druhý pohled je to trochu složitější.

Na uvedených příkladech jsem se pokusila demonstrovat, že i zvířata jsou zjevně nositeli vlastnosti, o které mluvíme v drtivé většině případů jako o vlastnosti lidské – sebeuvědomění. Anglické slovo 'consciousness' které nese nesmírně komplexní význam a řadu definic. Je to schopnost vnímat sám sebe v kontextu. Nicméně si myslím, že jsou různé stupně sebeuvědomění. Jako první stupeň bych pro účely téhle úvahy označila uvědomění si sebe a rozlišení 'já' a 'ty'.Druhý stupeň bych označila uvědomění si svého těla a schopnosti cítit různé senzace, včetně bolesti plus schopnost uvědomit si, že tytéž senzace cítí i druhý. Schopnost uvědomit si existenci druhého mohla vést k vývinu altruismu. Třetí stupeň je potom podle mne schopnost rozpoznat svoje pocity a na základě toho vzít na vědomí pocity druhého. To v kombinaci s altruismem už neznamená jen přát si, aby neměl hlad. Ale aby se cítil dobře. Ale co je to dobře? Co je dobře pro mě a co je dobře pro druhého? A proč? Tahle otázka otevírá úplně novou rovinu uvažování. Je to úplně první spirituální otázka. Je to volání po morální struktuře, hodnotách. A když se struktura pojmenuje morálka, na scénu vchází zodpovědnost. Ne jako odpověď pudů, ale jako rozhodnutí. Je moje zodpovědnost jednat nebo čekat, mluvit nebo mlčet, bojovat nebo utéct? Co je dobře teď a co potom, co je dobře pro jedince a skupinu? Co je dobře s výhledem na zítřek co s výhledem na příští desetiletí? A zde leží podle mého názoru předěl toho, co nás dělá lidmi. V nekončícím hledání klikaté cesty zodpovědnosti, nečitelného předělu mezi dobrým a zlým. Náboženství podle mě nevzniklo ze strachu, když vedle pračlověka praštil blesk. Ani z vděčnosti, že to přežil. Podle mého názoru je výsledkem přirozeného vývoje sebepoznání, kdy si člověk uvědomil, že bez uspokojivých odpovědí na své 'proč' stráví život v depresi.

Hnací silou přírody je pud zachování genů. Druhy chtějí přežít a předat život dalším generacím. Zatím se ale žádný pták nezastavil na své cestě na jih a nezauvažoval, co by to znamenalo pro něj a jeho druhy a neudělal vědomé rozhodnutí zůstat přes zimu tentokrát na severu. Na druhou stranu nevidím důvod, proč by k tomu teoreticky evolucí ostatní druhy za vhodných podmínek nedospěly. Ale pak by stejně nezbytně přišel den, kdy by se taky zeptali po smyslu, po Bohu, složili by písně, zapsali dějiny a pohřbili svoje mrtvé. A tohle mě na evoluci fascinuje. Proč nám příroda nadělila tak komplexní mozek, když ve výsledku sabotuje předávání genů? Zatímco ostatní druhy více méně vědí co a jak mají dělat, my se moříme v rozhodování a v agonii vědomí vlastního konce. Ukazuje to, že nás evoluce nevyhnutelně vede k náboženství. Tohle mi přijde jako jeden z největších paradoxů víry a vědy.

Tudíž ano, věřím, že to, co náboženství nazývá „duše“ se mohlo vyvinout evolucí. A dokonce věřím, že je to zcela v souladu s knihou Genesis. A nemyslím si, že pokud by se nám podařilo cokoli podobného simulovat u umělé inteligence, víru to nepopře ani nepotvrdí. Otázkou je, jestli jsme schopni simulovat proces uvažování společně v kontextu altruismu a zodpovědnosti, protože pokud budou přístroje budoucnosti naprogramovány ke sledování jiných hodnot (např. moc) v souvislosti s množstvím informací, které na počítačích sdílíme, nemůžeme mít jistotu, že si proti sobě nesestrojíme superzbraň.

 

Autor: Markéta Cenkerová | neděle 2.2.2020 15:42 | karma článku: 0 | přečteno: 194x
  • Další články autora

Markéta Cenkerová

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

30.11.2023 v 0:05 | Karma: 11,57 | Přečteno: 437x | Diskuse| Politika

Markéta Cenkerová

Petice vyzývající k disciplinárnímu řízení proti kardinálu Dominiku Dukovi

Petice adresovaná papeži vyzývající k disciplinárnímu řízení proti kardinálu Dominiku Dukoviza jeho neetické výroky na adresu obětí znásilnění na Ukrajině.

29.4.2022 v 18:07 | Karma: 16,20 | Přečteno: 615x | Diskuse| Společnost

Markéta Cenkerová

Další člověk co se míchá do cizích věcí

Byl zatažený šedivý den krátce po poledni, na hlavní ulici panoval shon každodenní Prahy. Maminka s kočárkem se zrovna vracela z procházky se svým ročním dítětem, když si všimla že zevnitř u vchodu do jejich panelového domu stojí

11.2.2022 v 18:04 | Karma: 43,07 | Přečteno: 8202x | Diskuse| Společnost

Markéta Cenkerová

Jsou pejskaři sobci?

Podle papeže Františka do určité míry ano, stejně jako majitelé koček a ostatních domácích mazlíčků. Tedy za předpokladu, že nemají děti.

1.2.2022 v 20:15 | Karma: 21,95 | Přečteno: 721x | Diskuse| Společnost

Markéta Cenkerová

Co znamená pro obyvatele Palestiny zvolení Bidena prezidentem

O konfliktu mezi Izraelem a Palestinou je obtížné psát. Jedná se o problém hluboce zakořeněný v historii obou kultur, bohatě protkaný řetězem křivd a nepochopení. Jako v každém ozbrojeném konfliktu i zde také dnes kráčí

22.6.2021 v 15:36 | Karma: 9,57 | Přečteno: 482x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1530x
Absolventka PF UK, v současnosti žiji a pracuji v Německu.

Seznam rubrik